مزایای کابل فیبر نوری

مزایای کابل فیبر نوری

  • کابل فیبر نوری معمولا برای فواصل طولانی به نسبت کابل مسی  ارزان تر  و مقرون به صرفه تر خواهد بود .
  • قطر کابل فیبر نوری بسیار باریک تر از سیم های مسی است.
  • به دلیل بالابودن حجم انتقال دیتا نسبت به سیم مسی می توان حجم بیشتری از اطلاعات  و دیتا را به صورت همزمان از طریق آنها مبادله کرد.
  • (پهنای باند آن بیشتر است) در واقع می توان علت این اختلاف را در سرعت حرکت فوتون ها در فیبرنوری و الکترون ها در کابل های مسی جستجو کرد. بدین معنا که  سرعت حرکت اطلاعات در فیبرنوری کمی کمتر از سرعت نور می باشد. در واقع ۳۱٪ کند تر هستند.
  • افت سیگنال در کابل های فیبر نوری بسیار کمتر از سیم های مسی است. در مسافت های طولانی افت اطلاعات در فیبرهای نوری بسیار کمتر از کابل‌های مسی می‌باشد، و از دیگر سو به دلیل اینکه افت سیگنال های نوری بسیار کمتر است،
  • کابل های فیبر نوری انعطاف پدیرترند و طول عمر آن ها به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و فرسودگی بسیار  بیشتر از کابل های مسی است.
  • خطر آتش سوزی در کابل های فیبر نوری وجود ندارد. چرا که هیچ نوع جریان الکتریسیته ای از دورن آنها عبور نمی کند، نور نمی تواند آتش بگیرد.
  • برخلاف سیگنال های الکتریکی در سیم های مسی، هیچ گونه تداخلی در س.یگنال های فیبرهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند،  ایجاد نمی شود و این به معنای عدم نویز در دوربین های مدار بسته و مشاهده تصاویر با وضوح بیشتر است. چون خطر تداخل امواج  وجود ندارد، می‌توان آن‌ها را از کنار کابل‌های فشار قوی و دکل‌های انتقال نیرو و یا ژنراتورهای برق عبور داد.
  • وزن فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.

تکنولوژی انتقال فیبر نوری

معمولا یک سیستم ارتباطی فیبر نوری از سه جزء اصلی تشکیل شده است : فرستنده نوری ، کابل فیبر نوری و گیرنده نوری
فرستنده نوری سیگنال الکتریکی را به سیگنال نوری تبدیل می کند کابل فیبر نوری سیگنال نوری را از فرستنده نوری به گیرنده نوری منتقل می کند و گیرنده نوری سیگنال نوری را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند . فرستنده فیبر نوری که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند دستگاه های LED ( دیودهای ساطع کنند نور ) و دیود لیزر است.
آشکار ساز نوری (Photodetector) قسمت اصلی گیرنده نوری است که با استفاده از اثر آشکار ساز نور ، نور را به برق تبدیل می کند
در مورد کابل فیبر نوری مطالب زیادی برای گفتن است و همانطور که استفاده و تقاضا برای سرعت و پهنای باند افزایش می یابد توسعه کابل های فیبر نوری نیز شگفت آور است.اکنون در بازار کابل های فیبر نوری ، کابل فیبر نوری OS2، کابل فیبر نوری OM2، کابل فیبر نوری OM3، کابل فیبر نوری OM4 و کابل فیبر نوری OM5 برای کاربردهای مختلف نوری وجود دارد. از کابل فیبر نوری به عنوان واسطه ای برای ارتباط از راه دور و شبکه استفاده می شود چون کابل فیبر نوری بسیار انعطاف پذیر و در مقایسه با کابل های مسی نور با میرایی بسیار کمی از طریق کابل فیبر نوری منتقل می شود. شکل زیر نشان می دهد که تمام سیستم های انتقال فیبر نوری از نور مدوله شده برای انتقال اطلاعات از یک فرستنده به گیرنده همراه استفاده می کنند .

سایر محصولات وستا

  کابل شبکه   سوییچ شبکه   مزایای کابل فیبر نوری  انقباض کابل فیبر نوری

[ بازدید : 19 ]

[ چهارشنبه 21 آبان 1399 ] 11:29 ] [ وستا ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]